Tuzin

Być może dzisiaj Jezus powołałby 10 a nie 12 apostołów.

To dlatego, że większa część cywilizowanego świata opiera swoje rachunki na systemie dziesiętnym. Starożytność – jak widać z powyższych przykładów – preferowała system 12/60 (czyli 5×12)/144 (czyli 12×12). Po Wielkanocy grono apostołów liczyło 11 uczniów. Dwunasty – Judasz – odebrał sobie życie po zdradzie Jezusa. Jego następcę – Macieja – wybrano dopiero po Wniebowstąpieniu.

Z jakiego powodu Jezus wyznaczył – ni mniej, ni więcej, tylko dokładnie – 12 apostołów? Liczba 12 jest święta, oznacza porządek, zorganizowanie, harmonię i doskonałość. Łączy pierwiastek boski i ludzkie, niebiański i ziemski. Dlaczego? Bo jest iloczynem liczb 3 i 4. 3 – oznacza Boga i niebo (trzy osoby boskie). 4 – kojarzy się z ziemią (strony świata, żywioły). Gdyby te liczby dodać, otrzymamy 7 – liczbę doskonałości i piękna. A jeśli je pomnożyć, mamy naszą dwunastkę.

O jeszcze innej dwunastce – o gwiazdkach na tablicach rejestracyjnych naszych samochodów na fladze Unii Europejskiej – przeczytasz TUTAJ.

Już w świecie pogańskim znajdziemy całą masę przykładów szacunku dla tej liczby. 12, to liczba znaków zodiaku – naszego i chińskiego. Znamy 12 bogów olimpijskich, 12 prac miał wykonać Herkules, a Rzymianie spisali swoje prawa na 12 tablicach z brązu. Rok dzieli się na 12 miesięcy, a dzień na 12 godzin. Spożywamy 12 potraw wigilijnych. Słyszymy o 12 rycerzach okrągłego stołu i 12 karpackich rozbójnikach.

Dwunastka panoszy się w Biblii. Zajrzyjmy najpierw na karty Starego Testamentu. 12, to liczba synów Jakuba i plemion (pokoleń) Izraela. 12 źródeł bije w Elim (Lb 33,9). 12 kamieni szlachetnych zdobi szatę kapłana Aarona (Wj 28,9). 12 zwiadowców eksploruje Ziemię Obiecaną (Lb 13). 12 kamieni dobył z łożyska Jordanu Jozue, gdy Izraelici przekroczyli rzekę suchą nogą, aby wejść do Ziemi Obiecanej (Joz 4). 12 chlebów kładziono na ołtarzu (chleby pokładne) jako ofiarę dziękczynną (Kpł 24,6).

Główny portal bielskiej katedry św. Mikołaja z postaciami 12 apostołów.

W Nowym Testamencie znajdujemy 12 koszów ułomków, które pozostawiły rzesze na pustkowiu, nakarmione przez Jezusa cudownie rozmnożonym chlebem (J 6). Ale przede wszystkim 12 jest liczbą apostołów, tak mocno kojarzoną z ich gronem, że ową grupę Ewangelia określa mianem „Dwunastu”, pisząc to słowo dużą literą (Mt 10,5; Mt 20,17; Mt 26,14.47 itd).

Miejscem, w którym Biblia aż ocieka liczbą 12 jest Apokalipsa. Dwunastka wzmiankowana jest tutaj aż 22 razy. Jeruzalem zbudowane jest na 12 warstwach fundamentu, ma 12 bram z 12 pereł, a pilnuje ich 12 aniołów (Ap 21). Głowę Niewiasty zdobi wieniec z 12 gwiazd (Ap 12). 12, to także liczba tysięcy, a więc nieskończonej, niepoliczalnej grupy zbawionych z każdego pokolenia. A ponieważ pokoleń jest dwanaście, więc 12 podniesiona do potęgi drugiej dale imponującą rzeszę 144 tysięcy zbawionych (Ap 7), której to liczby nie należy traktować dosłownie (choć takie próby w przeszłości podejmowano), ale tak, jak została użyta, czyli w odniesieniu do rzeczy, której nikt nie jest w stanie policzyć, tylko sam Bóg.