Reguła osła

Jak dojść prawdy? Szukać jej u wielu źródeł. Sprawdza się tutaj reguła osła.

Kiedy ktoś ci mówi, że jesteś osłem, olej to. Słysząc po raz kolejny, że jesteś osłem – nie przejmuj się. Gdy ktoś po raz trzeci powie, że jesteś osłem – jedz siano.

W Ewangelii Poniedziałku Wielkanocnego jest mowa o trollingu i fejkniusach: „…po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdy spaliśmy…” (Mt 28,8-15).

Prawda JEST, a kłamstwo się KREUJE. Właśnie tak, jak w dzisiejszej Ewangelii.

Braki spójności w kłamstwie (wykradli Go, gdybyśmy spali – serio? śpiąc widzieliście to? stojąc na straży staliście? przecież za to groziła kara śmierci…) rekompensują pieniądze.

Nie poprzestawaj na zdaniu przekupionych strażników. Posłuchaj, co o Zmartwychwstaniu mówią kobiety,.które widziały pusty grób i uczniowie, co za prawdę o zmartwychwstaniu oddali swoje życie.

Na ilustracji: graffiti Aleksamenosa.
W połowie XIX w. na murze pałacu Cezarów na Palatynie odkryto najstarsze znane wyobrażenie Chrystusa Ukrzyżowanego. Grecki podpis poniżej głosi: „Aleksamenos oddaje cześć Bogu” (Aleksamenos sebete theon). Widzimy na rysunku Alka i postać Ukrzyżowanego z głową… osła. W pierwszych wiekach przypisywano chrześcijanom (Żydom też, zresztą w Rzymie niespecjalnie ich zrazu rozróżniano) onolatrię (kult osła). Graffiti Aleksamenosa jest karykaturą. Do myślenia daje też umieszczony obok krzyża znak „Y” – symbol uczniów Pitagorasa, nawiązujący do faktu, iż człowiek staje w życiu przed wyborem drogi (prawe bądź lewe ramię litery „Y”).