Skąd się bierze wieże?

Dziś w kościele czyta się dziwne słowa Jezusa: któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Skąd i na co komu wieża?

1. Pierwszą w Biblii jest wieża Babel. Ludzie budowali ją, by sięgnąć nieba, żeby udowodnić, że nie tylko Pan Bóg potrafi stworzyć świat, ale i oni są w stanie dorównać Mu dziełem swoich rąk. Wieża Babel miała być pomnikiem ludzkiej pychy, skończyła się ich kompromitacją: kłótnią i niezgodą.

2. W czasach Jezusa budowano wieże, jako część murów obronnych wokół miast. Stąd mamy w Litanii Loretańskiej wezwanie „Wieżo Dawidowa” – wieża taka oznaczała twierdzę, element umocnień. Z niej obrzucano przeciwników kamieniami, strzelano do nich z łuku.

3. Wieże budowano również jako grobowce lub pomniki ku czci zmarłych. Swego rodzaju wieżami były piramidy egipskie. W Jerozolimie, niedaleko Ogrodu Oliwnego, jest do dzisiaj wieża zwana Grobowcem Absaloma – tragicznie zmarłego syna króla Dawida.

4. Wieże obronne i pamiątkowe budowali królowie albo bogacze. Natomiast przeciętni mieszkańcy Ziemi Świętej wznosili niewielkie wieże w winnicach. Wewnątrz takich wież przechowywano narzędzia, czasami szukano ochłody w skwarze dnia. A ze szczytu wieży obserwowano, czy do winnicy nie zbliża się złodziej, albo szkodnik – przykład lis. Na Bliskim Wschodzie żyją małe lisy z dużymi uszami, które przepadają za winogronami.

[foto: wieża kościoła św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach]