Wielka Środa

Jezus został wydany za 1530 złotych.

W Wielką Środę podczas uczty u niewiasta z przeszłością namaściła Jezusa nardowym pachnidłem. W tym dniu Judasz porozumiał się ze starszyzną żydowską o wydaniu Jezusa, za co otrzymał 30 srebrnych monet – ówczesną minimalną płacę miesięczną.

Nard rośnie

Olejek nardowy pozyskuje się z korzeni i łodyg nardu, rosnącego u stóp Himalajów, na wysokości 3-4 tys. m npm. Jest znanym od starożytności pachnidłem i lekarstwem, sprowadzanym z Indii. Kilogram tego specyfiku w czasach Jezusa wart był około 40 średnich „pensji” zwykłego robotnika, czyli – licząc według minimalnej stawki netto – ponad 60 tysięcy złotych.
To kontrastuje z zapłatą, na jaką zgodził się Judasz za swoją zdradę – to była minimalna wypłata miesięczna – według danych na rok 2023 – nieco ponad 2300 złotych „na rękę”.

Naczynie alabastrowe – wykonane z półprzezroczystego kamienia z rodziny naturalnych gipsów – rozbite przez niewiastę jest symbolem Ciała Chrystusa: rozbitego przez mękę – bicze, koronę cierniową, gwoździe i włócznie – a Jego ofiara jest wonią miłą Panu, w Jego ranach jest nasze zdrowie, Krew Pańska obmywa nas z grzechu.

Flakonik z alabastru.

JEZUS NAMASZCZONY W BETANII
Mt 26,6-13
Gdy był w Betanii w domu Szymona trędowatego i spoczywał, przyszła kobieta mająca alabastrowy słoik płynnego nardowego pachnidła, wielce wyszukanego. Skruszywszy alabaster wylała na jego głowę. Niektórzy oburzali się rozmawiając: Po co ta strata pachnidła? Przecież można to pachnidło sprzedać za ponad trzysta denarów i dać biednym. Ostro ją skarcili. Jezus rzekł: Zostawcie ją. Czemu sprawiacie jej przykrość? Uczyniła dla mnie coś dobrego. Bo biednych zawsze macie u siebie i kiedy chcecie, możecie im dobrze czynić, a mnie nie zawsze macie. Co mogła, uczyniła, zawczasu namaściła me ciało na pogrzeb. Zaprawdę zaś mówię wam: gdziekolwiek na całym świecie będzie głoszona dobra nowina, będą opowiadać o tym, co uczyniła, na jej pamiątkę. A Judasz Iskariota, jeden z dwunastu, poszedł do arcykapłanów, by im go wydać. Oni usłyszawszy to ucieszyli się i obiecali dać mu srebro. I szukał okazji, by go wydać.

JEZUS ZDRADZONY PRZEZ JUDASZA
Mt 26,14-16
Wtedy jeden z dwunastu, zwany Judasz Iskariota, poszedł do arcykapłanów i rzekł: Co mi chcecie dać, a ja go wam wydam? Wypłacili mu trzydzieści srebrników. Od tej chwili szukał dobrej okazji, by go wydać.