27 września 2023

Archanielskie tajemnice

Dziś święto złotników i „poczciarzy”. Dlaczego?

29 września obchodzimy święto św. archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Wszystkim pracownikom poczty i złotnikom – wszystkiego najlepszego z okazji święta patronalnego. Dlaczego? Zapraszam do lektury i galerii.

▪️ Archanioł, to „szef” aniołów, ich naczelnik, stojący wyżej w niebiańskiej hierarchii, należący do jednego z chórów anielskich

▪️ Tradycja Islamu przyjmuje istnienie 4 archaniołów. To: Dżibril (Gabriel), Mikail (Michał), Azrael i Izrafel. Tradycja żydowska mówi o trzech (mistycy), siedmiu (apokryficzna Księga Henocha), a nawet jedenastu (Kabała) archaniołach. Do tej siódemki skłaniał się również papież Grzegorz I Wielki. Tradycja katolicka, podobnie jak mistycyzm żydowski, opowiada się za trzema archaniołami, których imiona znajdujemy na kartach Biblii.

▪️ MichaEL (któż jak Bóg), GabriEL (mąż Boży) i RafaEL (Bóg uzdrawia) – to imiona „teoforyczne”, czyli niosące w sobie cząstkę Boga (EL = Bóg, a ELOHIM, to dosłownie Bogowie – to określenie nie jest imieniem, ale tytułem Boga, występującym 2700 razy w Biblii hebrajskiej). W ten sposób archaniołowie okazują się być posłańcami Boga, traktowanymi w świecie – w myśl dawnych obyczajów dotyczących posłańców – z takim szacunkiem, jak gdyby sam Bóg przychodził.

▪️ Michał występuje w Biblii jako swego rodzaju Anioł Stróż Izraela. Wspomaga go w walce (Dn 10 i 12), także jako Nowy Izrael, czyli Kościół (Ap 12). Ma na swoim koncie walkę z szatanem o duszę Mojżesza (Jud 9): szatan chciał je wykraść i nakłonić Izraelitów do zbudowania sanktuarium dla niego oraz otoczenie go czcią, która mogłaby konkurować z kultem samego Boga.

▪️ Gabriel miał podyktować Mahometowi Koran. Prorokowi Danielowi objaśnia tajemnicze wizje, dotyczące przyszłości (Dn 8 i 9). W Ewangelii św. Łukasza zapowiada narodziny Jana Chrzciciela i zwiastuje Boże Macierzyństwo Maryi (kiedyś nawet jego święto obchodzono 24 marca, w przeddzień Zwiastowania). Tradycja utrzymuje, że jest Aniołem Stróżem Świętej Rodziny: ukazuje się Józefowi we śnie, pociesza Jezusa podczas konania w Ogrojcu, jest świadkiem Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Jezusa. Jest muzykalny – to on ma zadąć w archanielską trąbę, oznajmiającą Dzień Ostateczny (Mt 24,31, 1 Tes 4,16).

▪️ Rafał pojawia się tylko w Księdze Tobiasza. Ucieleśniony, przyjmuje imię Azariasza. Towarzyszy Tobiaszowi w wyprawie po lekarstwo na ślepotę ojca i po żonę. Po szczęśliwym zakończeniu obfitującej w przygody podróży wyjawia swoje prawdziwe imię i funkcję, jednocześnie odkrywając tajemnicę, że jest ich – archaniołów stojących przed Tronem Boga – siedmiu.

▪️ Michał jest patronem: mierniczych, radiologów, rytowników, szermierzy, szlifierzy, złotników, żołnierzy i dobrej śmierci (to przez tę sprawę z Mojżeszem). W sztuce występuje często jako żołnierz, w zbroi, z włócznią, której ostrzem faszeruje wijącego się w przedśmiertnych konwulsjach szatana, albo z wagą, którą odmierza wartość dobrych uczynków. Każdy z nich ma wartość grudki złota – stąd jego patronat nad złotnikami.

▪️ Gabriel jest patronem filatelistów, pracowników łączności, pocztowców, dyplomatów, teledetekcji, radia i telewizji.

▪️ Rafał uchodzi za opiekuna aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.