Urodziny schroniska

Była tu winiarnia, noclegownia dla turystów i taras z widokiem na Babią Górę.

Później także aparat telefoniczny z możliwością nadania telegramu. 123. urodziny świętuje schronisko na Szyndzielni. 17 lipca 1897 r. dokonano jego poświęcenia, a następnego dnia oficjalnie otwarto najstarsze schronisko w tej części Beskidów.
W późniejszym czasie schronisko, zaprojektowane przez samego mistrza Korna, rozbudowano, teraz zaszklono,a otoczenie zyskało na atrakcyjności przez alpinarium i skocznię narciarską. Na początku lat 40. odbywały się tutaj obozy Hitlerjugend. Ich śladem jest zbudowana wówczas droga z Dębowca (czerwony szlak) – raj dla tych, co lubią się katować rowerowym podjazdem lub szusowaniem na nartach (nartostrada jednak od lat nie funkcjonuje z powodu braku śniegu i człowieka, który przejedzie ratrakiem).

Pod koniec wojny Niemcy się tu zaciekle bronili. Ruscy wiec rozstrzelali wszystkie szyby, rzucili w schronisko kilka pocisków, spalili dach a na koniec rozkradli to, co znaleźli w środku. Jednak schronisko jeszcze latem tego samego 1945 r. zaczęło na powrót funkcjonować. Dziś, choć szczyt Szyndzielni leży w granicach BB, samo schronisko administracyjnie znajduje się już w gminie… Wilkowice.

A, tak. Jeszcze nazwa. „Szyndzielnia” pochodzi z 😉 łaciny, w której „scindula” oznacza „gont” albo „deseczkę”. Gont po niemiecku, to schindel, po czesku – šindel, po wilamowsku – šynduł, a w gwarze Śląska Cieszyńskiego – szyndzioł. To także spotykane w górach nazwisko. Może gdzieś w okolicy ciosano gonty? Zresztą w swojej historii góra była też nazywana Gaciokiem albo Kamnitz Patte (Kamienicka Równina, choć tłumaczą to też jako Kamienicką Płytę, być może to wypłaszczenie między schroniskiem a stacją kolejki należało do chłopów z położonej poniżej Kamienicy). Niektórzy, walcząc po drodze z zadyszką, w ogóle mówili, że idą na Klimczok.

Jedno jest pewne: w jakiejś nieodnalezionej do dziś jaskini u stóp Szyndzielni zbój Klimczok swoje skarby ukrył. A może ze schroniska do owej jaskini jakieś zasypane, tajemne przejście wiedzie?
Schronisku na Szyndzielni dzisiaj urodzinowe następne 1️00 lat!
[Na zdj. Fragment kartki pocztowej, wydanej rok po otwarciu schroniska; jest tu Kamitz Platte i Klimczok, a o Szyndzielni ani słowa 🤔].