5 czerwca 2023

Biblijny rzeczownik: ziarnko gorczycy

Coś o musztardzie i najwyższym drzewie w Polsce.

🌳 Ziarenko gorczycy ma niespełna milimetr średnicy. W naszych warunkach wyrasta zeń krzaczek o wysokości co najwyżej kilkudziesięciu centymetrów. W Izraelu, nad Jeziorem Galilejskim, gorczyca pnie się wysoko, nierzadko sięgając 4 metrów. I choć jest krzewem, wygląda niemal jak drzewo, zaś ptaki z upodobaniem wyłuskują jego smakowite i aromatyczne ziarna.

🌳 To faktycznie imponujący przyrost, który jest obrazem dynamiki Królestwa Bożego w Jezusowych przypowieściach ((Mt 13,31-32; Mk 4,31-32; Łk 13,19). W innych miejscach siłę ziarenka gorczycy Jezus przyrównuje do wiary uczniów (Mt 17,20; Łk 17,6).

🌳 Tymczasem rekordzistką w proporcjach rozmiarów nasienia do wysokości jest sekwoja wieczniezielona. Rośnie na zachodnim wybrzeżu USA i jeszcze troszeczkę w Kanadzie. Ziarenko ma ok. 3 milimetry długości, a sekwoja rośnie nawet na 110 metrów (prawie 40 pięter)! W wysokości dorównują sekwojom tasmańskie eukaliptusy.

🌳 Najwyższym drzewem w Polsce jest daglezja rosnąca na stokach naszego Klimczoka. Liczy 57 metrów wzrostu (w USA daglezję dobijają prawie do 100 metrów). Ale tu proporcje nie są już tak imponujące, bo nasionka, zaopatrzone w niesymetryczne skrzydełka, mają aż centymetr długości.

🌳 Gorczyca ma jednak tę przewagę nad pozostałymi, że bez jej ziarenek nie da się zrobić musztardy. A te ziarenko wyglądają jak na zdjęciu z sieci poniżej.