Szóstka

Diabeł zapisał swojego synka na lekcje… religii. Po tygodniu pyta go, jakie ma oceny? Jak to, jakie? Trzy szóstki!

666, to tajemnicza liczba Bestii, wspomniana w Apokalipsie (Ap 13,18). Do dziś tęgie głowy się łamią, próbując wyjaśnić genezę i znaczenie trzech szóstek, utożsamianych z Szatanem.

Pojedyncza szóstka nie ma jakichś złych konotacji. Pitagorejczycy uważali ją za liczbę doskonałą, jako iż znajduje się pośrodku liczb parzystych – między 2 i 4 oraz 8 i 10. Piątkę (2+3) i szóstkę (2×3) kojarzono z małżeństwem – jako iż w nich sumują się lub mnożą pierwsza liczba parzysta i nieparzysta. Sześć dni Pan Bóg stwarzał świat. Szósty dzień był o tyle fajny, że tego dnia powołał do życia człowieka.

„666” różnie tłumaczono. W Biblii Tysiąclecia jest przypis, który tłumaczy, że 666 jest wartością liczbową hebrajskiego zapisu słów „Cezar Nero” – to ten, który zainicjował krwawe prześladowanie chrześcijan (patrz nasze „Quo vadis”). Inni kojarzą ową liczbę z cesarzem Nerwą, który sprawował rządy w czasie, gdy Jan Ewangelista pisał Apokalipsę. K.K. (Kokcejusz Kaisar) Nerwa – ma wartość liczbową 666. Pojawia się też teoria, że „666”, to wartość liczbowa greckiego słowa „Teitan” (Tytan), które – nieco naciągając – można uznać za nieco inne brzmienie imienia Tytusa – tego, który w 70 roku po Chrystusie obległ a następnie puścił z dymem i zrównał z ziemią Jerozolimę, ze jej świątynią na czele.

Tu trzeba przypomnieć, że w starożytności żydowskiej, greckiej i rzymskiej nie ma cyfr, a liczby wyraża się umówionymi literami. Smaczku tematowi dodaje fakt, że w alfabecie hebrajskim wartość „6” ma litera „W”. Aż strach pomyśleć co oznacza internetowy adres zaczynający się od „www”…

Machając ręką w geście rezygnacji, mówi się czasami „pal sześć”. To to samo, co „pal diabli”. Podobno powiedzenie to pochodzi z czasów, gdy zwyczajną procedurę śledczo-sądową stanowiły tortury. Ich zacnym elementem było przypalanie delikwenta żywym ogniem, co kojarzono z diabelskim rzemiosłem. Zamiast mówić „diabeł” albo „piekło”, mówiono po prostu „sześć”. A to z tego względu, że zarówno „diabeł” jak i „piekło” z sześciu liter się składają. Tadam!