Moje Madonny: szczygieł i proso

Co Dzieciątko trzyma w garści?

Madonna trzyma Dzieciątko. To standard Maryjnych wizerunków. Jezus siedzi na Jej ramieniu, jak na tronie. Ma Matkę – również siedzącą – po swojej prawicy (Ps 45,10). O Niej mówi się, że jest Stolicą Mądrości (od dawnego „stolca” – miejsca do siedzenia) albo „Lektyką Salomona” (Pnp 3,7).

Na tego rodzaju malunkach, jak ów popełniony przez Cecco di Pietro, najciekawsze jest jednak to, co w rączkach trzyma Dzieciątko. Zacznijmy od ptaszka: czerwony czubek głowy jednoznacznie identyfikuje szczygła. Ów gatunek zwykł szukać schronienia w kolczastych zaroślach, więc uchodzi za symbol Męki Pańskiej – przyszłego losu Dzieciątka.

W dodatku legenda mówi, że gdy Jezus konał na krzyżu, do Jego głowy sfrunął szczygiełek. Chcąc nieco ulżyć wyjął z Jego czoła jeden z cierni korony. Wtedy kropla krwi Jeusowej trysnęła na czubek jego glówki i tak już jej kolor pozostał czerwony.

Szczygieł ma nitkę na nóżce, której koniec Dzieciątko trzyma w prawej rączce. Ptaszek jest symbolem duszy ludzkiej. A dusze ludzkie są w Jego ręku.

W tej samej prawej dłoni Dzieciątko ściska garść prosa. To nie tylko karma dla szczygła, ale również zapowiedź Eucharystii – pokarmu dla wszystkich.