Moje Madonny: Matka Kościoła

W roku 1980 podczas audiencji jakiś młodzieniec zapytał Jana Pawła II, dlaczego na Placu Świętego Piotr nie ma nigdzie wizerunku Matki Bożej.

Papież się uśmiechnął i wzruszył ramionami. Kiedy czuł ból ran gojących się po zamachu na Placu Świętego Piotra w Poliklinice Gemelli, przypomniał sobie to zadziwiające pytanie. Chyba nikt na to nie zwrócił wcześniej uwagi. Na placu przed watykańską Bazyliką można wypatrzyć wizerunek Chrystusa, apostołów Piotra i Pawła, którzy witają wchodzących do Bazyliki, 140 świętych (wśród nich jedyny Polak – św. Jacek Odrowąż) na zwieńczeniu otaczającej plac Kolumnady Berniniego. I… ani jednego wizerunku Najświętszej Panienki.

Mater Ecclesiae, to jedyny wizerunek Matki Boskiej na Placu Świętego Piotra.

Po wyjściu ze szpitala Jan Paweł II uruchomił kardynałów – współpracowników, żeby ogarnęli temat. Dyrektor Muzeum Watykańskiego wymyślił, że wizerunkiem Matki Boskiej można wypełnić czołowe, pojedyncze okno domu papieskiego, skierowane na Plac Świętego Piotra. Okno rozświetlało pokój sekretariatu, w którym stały biurka dla zakonnic zajmujących się papieską korespondencją. Żadna strata, bo biuro dysponowało jeszcze jednym, pokaźnych rozmiarów oknem.

Madonna della Colonna – Madonna na Kolumnie we wnętrzy Bazyliki Świętego Piotra.

Jaki obraz Matki Boskiej umieścić w tak zacnym miejscu? Postanowiono wykonać mozaikę, którą będzie wzorowana na niewielkim wizerunku Madonny z Dzieciątkiem, sięgającym IV wieku i czasów cesarza Konstantyna, który znajduje się na jednej z kolumn wewnątrz Bazyliki Świętego Piotra (stąd miano Madonna della Colonna – „na kolumnie”) i od czasów Soboru Watykańskiego II czczony jest jako obraz Matki Kościoła (Mater Ecclesiae). Wizerunek został ozdobiony koronami papieskimi przez Innocentego X 1 stycznia 1645 roku (nieco później niż wizerunek w Loreto). Ów papież zasłynął przydziałem koron papieskich dla 67 wizerunków Madonny na całym świecie. W Bazylice Watykańskiej znajduje się sześć koronowanych wizerunków Matki Boskiej.

Podobieństwo do pierwowzoru jest uderzające.

Mozaikę ukończono na przełomie listopada i grudnia 1981 roku. 8 grudnia – na Niepokalane Poczęcie – Jan Paweł II poświęcił Mater Ecclesiae jako pierwszy i jak dotąd jedyny wizerunek Madonny na Placu Świętego Piotra i jako wotum dziękczynne za ocalenie z zamachu, który miał miejsce niespełna siedem miesięcy wcześniej.

Mozaika budzi nieodparte skojarzenie z obchodzonym nazajutrz po Zesłaniu Ducha Świętego świętem Matki Kościoła. Ten tytuł wymyślili polsci biskupi z prymasem Wyszyńskim na czele i przedstawili swój pomysł podczas obrad Soboru Watykańskiego II. W 1964 roku papież oficjalnie ogłosił Maryję Matką Kościoła. Święto od 1971 roku obchodzono tylko w Polsce, później w jeszcze kilku innych krajach, a od 2018 roku w Kościele na całym świecie.

Wizerunek przedstawia Madonnę w czerwonej szacie, okrytą błękitnym welonem. Madonna podtrzymuje małego Jezusa, który prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa. Postaci ozdobione są nimbami i koronami. Na dole wizerunku widać herb papieski Jana Pawła II – krzyż w wpisaną poniżej literą „M”. Pod obrazem umieszczono inskrypcję „Mater Ecclesiae” – Matka Kościoła.