1 kwietnia 2023

Organista – bohater

Francuska historia najlepszego motocyklisty wśród organistów, spleciona z dziejami Śląska Cieszyńskiego.

Niedzielny koncert OrgaNowe Bielsko-Biała. Gra Krzysztof Karcz. Zapowiadam kolejny utwór: „Litania” Jehana Alaina. Opowiadam o kompozytorze:

Gry na organach nauczył go ojciec, który sam był organistą. W tym celu Alain senior własnoręcznie zbudował czteromanuałowe (z czterema rzędami klawiatury) organy – po prostu – w pokoju gościnnym. Jehan grał z takim zapałem, że w wieku 11 lat został organistą kościoła w Saint-Germain-en-Laye. To ta sama miejscowość w północnej Francji, w której urodził się Debussy. I tutaj także w 1919 roku podpisano traktat, który podzielił Śląsk Cieszyński między Polskę i Czechosłowację. Jehan miał wówczas 8 lat.

Oprócz komponowania i gry na organach Alain miał jeszcze jedną pasję: motocykle. Kiedy Niemcy wypowiedziały Francji wojnę Alain został powołany do wojska. Służył jako kurier-motocyklista w Piątej Brygadzie Zmechanizowanej. Aż wplątał się w bitwę o Saumur. Nim zginął zdążył jeszcze położyć trupem 16 niemieckich żołnierzy. Za co pośmiertnie został odznaczony medalem za waleczność.Tak, że z organistą lepiej nie zadzierać…

A gdyby ktoś był ciekaw więcej takich historii, okraszonych wyborną muzyką, to zapraszam na koncerty w bielskich kościołach. Najbliższy – w niedzielę 19 września o 17.00 w Katedrze św. Mikołaja. Następnie 26 września o 19:30 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy dworcu i w sobotę 2 października o 19:00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.