10 pacierzy na miękko

Jak długo odmawia się „Ojcze nasz”?

🔸️ Ojcze nasz… Po łacinie, to „Pater noster”. Od tego „Pater” mamy nasz „pacierz” oraz „paciorki” – ziarenka różańca czy koronki, którymi niegdyś odmierzano liczbę odmówionych „Pater noster”. A starożytni mnisi odmawiali ich 150 na dzień – każdy w zamian za jeden ze 150 starotestamentalnych psalmów. „Ojcze nasz” był bowiem odpowiednikiem modlitwy psalmami, których jeszcze nie znano na pamięć, nie posiadano też ani ksiąg, ani sztuki czytania.

Kościół „Pater noster” – fotografię zrobiłem w pewien lutowy poranek, stąd takie niebo z chmurami.

🔸️ Pacierz był też miarą czasu, odpowiadającą około 25 sekundom. Tyle potrzeba, by bardzo spokojnie i nabożnie wypowiedzieć modlitwę, której nauczył nas Jezus. Trwało coś pięć pacierzy albo ktoś przychodził za dwadzieścia pacierzy. Jajko na miękko ugotowała się za 10 pacierzy. Krótszą miarą były zdrowaśki. Pamiętacie szkolną lekturę „Antka” Bolesława Prusa? Jego bidną siostrę chorującą, dla wygrzania wsunięto do gorącego pieca chlebowego. Na trzy zdrowaśki, niecałą minutę. I żyć przestała.

Tablica z tekstem w języku polskim.

🔸️ Kościół „Pater noster” stoi sobie w Jerozolimie, w miejscu, gdzie z Góry Oliwnej schodzi się do Betfage i dalej do Betanii. Słyszy się czasem przewodników, którzy mówią, że to na pamiątkę, że tutaj Jezus nauczył tej modlitwy. Tymczasem – jak notuje Ewangelia – stało się to podczas kazania na górze, w Galilei, inaugurującego publiczną działalność Jezusa. Kościół stał w tym miejscu Góry Oliwnej od bardzo dawna – IV-V wieku. Potem poszedł w ruinę. Krzyżowcy znaleźli w tym gruzowisku tabliczkę z zapisem modlitwy „Ojcze nasz”. Odbudowali kościół. I tak – z perypetiami – zostało do dziś.
Wokół dziedzińca przed kościołem i na krużgankach znajduje się coś około 60 większych i mniejszych tablic z zapisem „Pater noster” w różnych językach. Polską ufundowali żołnierze 8. Brygady Strzelców, którą wojenne losy rzuciły do Palestyny. Jest jeszcze jedna, mniejsza „nasza” tablica, z zapisem „Ojcze nasz” po… kaszubsku.

Tablica z „Ojcze nasz” po kaszubsku.

🔸️ „Ojcze nasz” jest modlitwą zapisaną z Biblii. Jeśli ktoś cię spyta, czy znasz choćby niewielki jakiś fragment Biblii na pamięć, powiedz, że tak. Wyrecytuj modlitwę „Ojcze nasz”. To dosłowny cytat z szóstego rozdziału Ewangelii według świętego Mateusza.