Matka Boska jest… 38. Królową Polski.

Zrazu Jej tytuł brzmiał zgoła inaczej. Ale historia i polityka robią swoje.

Mamy w historii 37 Królowych Polski, w tym 30 koronowanych – pozostałe, choć bez koronacji, noszą ów tytuł jako żony swoich mężów. W tym gronie Królowych Polski jest także 5 żon carów Rosji, którzy w latach 1815-1917 używali królewskiego tytułu względem Polski (Aleksandra, żona Mikołaja I, używała tytułu Królowej Polski jeszcze przez blisko ćwierć wieku po detronizacji swojego męża). Pierwszą Królową Polski – według Jana Długosza – miała być Oda żona Bolesława Chrobrego, choć nie ma pewności czy dożyła jego koronacji. Fascynująco ma się sprawa z św. Jadwigą, która najpierw została… Królem Polski (tak, taki miała tytuł, bez względu na feminatywy) a dopiero po ślubie z Jagiełłą i jego koronacji została Królową Polski.

– Królowo Korony Polskiej, módl się za nami! – trzykrotnie powtórzoną, tak brzmiącą prośbą zakończył swoje śluby we Lwowie król Jan Kazimierz. I w takim brzmieniu królewski tytuł Madonny był rozpowszechniany.

O ustanowienie święta Królowej Korony Polskiej zabiegał św. abp Józef Bilczewski, jak również o pozwolenie na umieszczenie tego tytułu w litanii Loretańskiej, na co papież Pius X zgodził się w roku 1908 – najpierw jedynie w diecezji lwowskiej i przemyskiej. Święto miało upamiętniać śluby Jana Kazimierza. Stolica Apostolska wyznaczyła na dzień jego obchodów pierwszą niedzielę maja, potem 2 maja i wreszcie w 1923 r. na 3 maja.

Po II wojnie światowej tytuł dostosowano do pojałtańskich granic i „Królową Korony Polskiej” (obejmującej – z grubsza biorąc – także co najmniej w części dzisiejsze fragmenty Rosji, Mołdawii i Ukrainy, Białoruś, Litwę, Łotwę i Estonię) przemianowano na „Królową Polski”. I tak już pozostało.

W czasach, gdy pojawił się tytuł Królowej Korony Polskiej nie istniała jeszcze jednolita flaga Polski, a powszechnie stosowanym symbolem narodowym był biały orzeł. Dlatego też dla podkreślenia tytułu królewskiego 15 lat po ślubach Jana Kazimierza król Michał Korybut Wiśniowiecki ozdobił cudowny wizerunek Matki Boskiej z Rokitna godłem królewskim – orłem.

[Foto: obraz MB Rokitniańskiej z koroną Korybuta Wiśniowieckiego – zdjęcie z domeny publicznej]